Board of Trustees

Officers

  • President  Christina Drostin
  • Vice President Lauren Harton
  • Treasurer  Tom Arnold
  • Clerk  Linda Wilcox

Members at Large

  • Amanda Branham
  • Tina Jones
  • Margaret Merida
  • John Mistrangelo
  • Jane Terebey

Staff

  • Minister  Sue Browning
  • Music Director Ellen Barry Grunden
  • Coordinator of Religious Education Sarah Walsh
  • Technology & Admin. Coordinator Rafael Collazo
  • Playroom Coordinator Gabriella Hamsher

Administration

  • Contract Administration Rafael Collazo, Office Manager
  • Rentals Rafael Collazo, Office Manager
  • Safety (fire, medical, disruption) Peter Paul
  • Gardens (near the building)   Ann Davis
  • Property and Maintenance  Craig Scharre

Adult Enrichment

  • Gayle Scroggs (Soul Matters)
  • Margaret Merida (Board Representative)

Archives (ad hoc)

  • Barbara Doughty

Buildings and Grounds Pod

  • Dick Doughty

  • Maggie Garey

  • Ann Davis
  • Todd Cranwell
  • John Mistrangelo (Board Representative)

Children’s Religious Education

  • Michele Drostin
  • Amanda Branham (Board Representative)

Committee on Congregational Ministry

  • Leigh Marquess
  • Gayle Scroggs
  • Nancy Sajda
  • Mark Faber
  • Lauren Harton (Board representative)

Communications Pod

  • Beth Lawton (Webmaster & Newsletter)
  • Lauren Harton (Facebook & Newsletter)
  • Christina Drostin (Board Representative)
  • Don Barker (Newsletter)
  • Patty Hamsher (Newsletter)
  • Vanessa Nemeth (Facebook)

Denominational Connections

  • Amanda Branham
  • Tina Jones

Finance Committee

  • Jean Rhian (Chair)
  • Tom Arnold (Treasurer)
  • Judy Harrald
  • Peter Paul
  • Sally Woodall
  • Don Barker

Generosity Pod

  • Bo Earnest
  • Tom Arnold (Board Representative)

Income Secretary 

  • Judy Harrald

Information Technology Pod

  • Don Barker
  • Dave Moore
  • Beth Lawton

Member Services Pod and Connections

  • Rita Barker (Connections)
  • Jane Terebey (Board Representative)
  • Carol Meredith (Greeters)
  • Liz and Steve Parks (Coffee Hosts)
  • Jerry Fairbanks (Men’s Lunch)
  • David Stevens (Kayak/Canoe Outings)
  • Susanne Todd (Caring Circle)
  • Jean Kader (Caring Circle)
  • Mary Mistrangelo (Caring Circle)

Music Pod

  • Dave Moore
  • Linda Wilcox (Board Representative)

Nominating/Leadership Development Committee

  • Jim Richardson
  • Dick Doughty
  • Lauren Harton (Board representative)

Planned Giving Committee

  • April Harton
  • John Mistrangelo
  • Jean Rhian

Social Justice Pod

  • Bo Earnest
  • Ray Earnest
  • Mary Lou Malone
  • Carol Meredith
  • David Stevens
  • Jane Tereby (Board Representative)

Worship Team

  • Sue Browning (Minister)
  • Ellen Barry Grunden (Music Director)
  • Dave Moore
  • Emily Cranwell
  • Christina Drostin
  • Linda Wilcox (Board Representative)

Updated October 2023

Please send changes to list to UUFE.